TuLare

Apibūdinimas:

Tulare graikinis riešutmedis ( dar vadinamas Tulara) buvo atrinktas 1966 m. Kalifornijos universitete, vadovaujant Daviso universiteto profesoriams Eugene'ui Serrui ir Haroldui Forde'ui. Tulare veislė, buvusi UC67-11, atsirado kontroliuojamai sukryžminus Tehama ir Serr graikinių riešutų veisles.

 

Ši palyginti jauna Kalifornijos riešutų selekcija pasižymi ypatingomis savybėmis - ankstyva derėjimo pradžia, vidutiniu medžių gyvybingumu, dideliu atsparumu kenkėjams ir ligoms bei puikia riešutų kokybe. Tulare graikiniai riešutmedžiai taip pat pasižymi puikiu derlingumu auginant tankiais atstumais kaip gyvatvorių plantacijas. Tulare graikiniai riešutai Europoje sėkmingai auginami nuo 1995 m.

Augimas / laja

Tulare graikinis riešutmedis yra vidutinio augumo, palyginti nedidelis medis, šiek tiek didesnis nei platus. Auga vidutiniškai stipriai ir yra stačias. Šakų kampas mažesnis nei 45°, todėl tai yra vertikalus medis, tinkamas sodinti gyvatvorėmis ar kitomis tankiai apželdintomis sistemomis. Tulare paprastai pasiekia 8-10 metrų aukštį.

Žievė šviesiai pilka. Naujų ūglių žievė yra žalia, o sezonui įsibėgėjus ji tampa ruda. Tulara graikinių riešutų lapai yra siaurėjantys, su 5-9 nepariniais lapeliais. 

Tulare formuoja rutulišką medžio vainiką. Vainiko skersmuo yra nuo 5 iki 7 metrų pločio.

Žydėjimas / lapų sprogimas

Tulare graikiniai riešutmedžiai žydi vėlai, o tai yra didelis privalumas vėlyvųjų šalnų zonose, tačiau vis tiek prinoksta sezono viduryje (vidutiniškai 12 dienų po Payne, bet anksčiau nei Franquette). Tai praktiškai tas pats, kaip ir Hartley. Kadangi Tulare veislė žydi vėlai, ji ypač saugi vėlyvųjų šalnų regionuose.

Tulare yra protandrinė veislė (vyriški žiedai sunoksta šiek tiek anksčiau už moteriškus). Ši nauja graikinių riešutų veislė pasižymi geru žiedų persidengimu. Subrendusių medžių vyriškasis žydėjimas persidengia ir vidutiniškai užima 80 proc. viso moteriškojo žydėjimo laikotarpio. Beveik visi ūgliai iš galinių pumpurų ir apie 75 proc. ūglių iš pažastinių (šoninių) pumpurų išaugina piestelinius žiedus (moteriškus žiedus).

Apdulkinimas

Šis graikinis riešutmedis yra savidulkis. Tačiau kitų graikinių riešutmedžių kaimynystė padidina derlių. Kaip papildomus apdulkintojus galima naudoti šių veislių riešutmedžius: Franquette, Lara, Fernette ir Chandler.

Derlius

Tulare graikiniai riešutmedžiai yra labai derlinga veislė, ypač anksti pradedanti derėti. Ji reguliariai duoda didelį ir patikimą derlių (tačiau ne tokį didelį kaip Chandler). Įskiepytos Tulare veislės vaisiai formuojasi nuo 2-ųjų - 3-iųjų augimo metų.

Tulare veislės derliaus patikimumas yra didelis dėl šoninio vaisių užsimezgimo. Ant šoninių šakų užmezgama 72 % vaisių. Visiškai derančiame graikinių riešutų sode iš hektaro išauginama apie 4-6 tonas sausų riešutų (kai hektare auga apie 200 medžių, tarpai tarp medžių 7x7 m).

Čilėje Tulare veislės derlius buvo rekordinis - 11,0 t/ha.

Pagrindinė Tulare veislės savybė yra ta, kad ji puikiai tinka sodinti gyvatvores, geriausia 5 x 6 m dydžio. Tulare taip pat labai tinka auginti namų soduose, nes yra savidulkė ir neužauga per aukšta.


Riešutų kokybė

Tulare graikiniai riešutai užaugina didelius, aukštos kokybės riešutus, pasižyminčius puikiu graikinių riešutų aromatu ir skoniu. Riešutai yra beveik apvalūs (36 × 40 mm), o kotelio gale šiek tiek suplokštėję. Riešutai yra vidutinės tekstūros, sandarūs. Riešutai būna maždaug 14,0-15,0 g svorio ir lengvai atsiskiria nuo kevalo.

Lukštas yra šviesios gintaro spalvos, vidutiniškai apie 1,5 mm storio. Lukšto briaunelės yra tik vidutiniškai stiprios. Jį lengva sulaužyti, o branduolį galima lengvai išimti.

Riešuto branduolys yra lengvas (pagal skalę 86 % lengvumo laipsnis) ir gerai užpildo luobelę. Vidutinis branduolio svoris - 7,1 g. Stebėtinai dideli branduoliai yra lengvi, pagal JAV Žemės ūkio departamento klasifikavimo lentelę jie sudaro daugiau kaip pusę viso riešuto svorio (53 % branduolio kiekio).

Puikaus aromato Tulare graikiniai riešutai pasižymi natūralesniu graikinių riešutų skoniu ir pradžiugins visus graikinių riešutų žinovus.

Derliaus nuėmimo laikotarpis

Vaisiai sunoksta nuo rugsėjo vidurio iki spalio pradžios (rugsėjo 18 d. - spalio 03 d.). Geriausias laikas skinti šios veislės graikinius riešutus yra tada, kai 80-90 % žalių kevalų būna išsiskleidę.

Atsparumas ligoms ir šalčiui

Tulare graikinis riešutmedis toleruoja didelius temperatūros šuolius ir drėgmės svyravimus, tačiau geriau šaknijasi vidutinio klimato zonoje. Medis nejautrus ankstyvosioms ir vėlyvosioms šalnoms, taip pat nėra labai jautrus bakteriniam puviniui (Xanthomonas campestris pv. juglandis) ir antraknozei (Gnomonia leptostyla).

"Walnut Bulgaria" turi ilgametę patirtį sodinant ir auginant graikinių riešutmedžių sodinukus. Siekdami padėti įgyvendinti Jūsų tikslus ir palengvinti planavimą - pristatome Jums skaičiuoklę. Atkreipiame Jūsų dėmesį ir rekokenduojame sodinimui naudoti 3-10% (nuo viso sodinukų skaičiaus) apdulkinančias veisles Lara ar Fernette.

Prašome įvesti žemės plotą hektarais į žemiau esančią skaičiuoklę, kad sužinotumėte kiek medžių galite sodinti.
Skaičiuoti