FERNETTE

Apibūdinimas:

"Fernette" yra graikinių riešutų veislė, išvesta Prancūzijoje 1993 m. sukryžminus "Franquette" ir "Lara" veisles. Fernette yra vėlai bręstanti, puikaus aromato graikinių riešutų veislė, subrandinanti labai didelį, reguliarų derlių ir pasižyminti geromis apdulkinimo savybėmis. Šiai graikinių riešutų veislei reikia žemos temperatūros žiemą, kad derlius būtų optimalus. Svarbu atkreipti dėmesį į didelį šio graikinio riešutmedžio atsparumą ne tik gilioms žiemos šalnoms, bet ir vėlyvoms pavasario šalnoms.

Augimas / laja

 

"Fernette" graikinis riešutmedis yra vidutinio dydžio ir vertikaliai augantis medis. Fernette graikinių riešutų veislei augti reikia mažiau vietos nei, pavyzdžiui, tėvinei Franquette veislei. Įskiepytas graikinis riešutmedis paprastai pasiekia 6-8 m aukštį.

Šios veislės derlius yra didelis, nes šakos šakojasi daugiausia vertikalia kryptimi, todėl į vainiką patenka šviesa, o tai skatina žydėjimą, kuris yra labai svarbus dideliam derliui.

Lapai auga pakaitomis. Kai jie išauga netrukus po žydėjimo, lapai būna rudai rausvos spalvos. Tačiau metams bėgant jie tampa tamsiai žali. Lapų paviršius odiškas ir šiek tiek aliejingas, jie kvepia aromatingai. Jie yra imparipininiai, t. y. 5-6 iki 11-14 cm ilgio poriškai išsidėstę ant lapų verpstės - pailgo lapkočio. "Fernette" riešutmedžio lapai neturi ypatingų rudens spalvų, tačiau rudenį nusidažo šviesiai žalia spalva.

 

 

Fernette riešutmedžio laja jauname amžiuje būna piramidės formos, o senatvėje - labiau išsikerojusi, rutuliška. Pakankamas šviesos kiekis medžių viršūnėse skatina žiedų ir vaisių formavimąsi. Atidžiau apžiūrėjus (geriausia be lapų) pastebima, kad nėra dominuojančio viršutinio ūglio. Fernette dažnai suformuoja 20 ar daugiau viršutinių ūglių.

Fernette graikinius riešutus galima sodinti tankiai, ypač auginant Fernette riešutmedžius vaisių derliui gauti. Fernette galima sodinti nuo 5x6 m iki 9x9 m atstumais tarp medelių, pažymint, kad siauresni atstumai labiau tinka gyvatvorių auginimo formoms, o šiek tiek platesni - tradicinėms auginimo ir tarpueilių formoms.

Taigi, esant optimaliam atstumui tarp medžių, viename hektare reikia 123-313 graikinių riešutmedžių.


Žydėjimo laikas / lapų išsiskleidimas

 

Fernette vėlai dygsta ir vėlai žydi. Riešutmedis žydi balandžio 25-gegužės 5 d. (priklausomai nuo geografinio regiono).

 

Fernette yra protandrinė veislė, t. y. vyriškieji žiedai pražysta šiek tiek anksčiau nei moteriškieji. Vyriški žiedai atsiveria iki 15 cm ilgio cilindriškomis dulkančiomis katilėlėmis, kurios anksčiau žiemodavo nuogos, todėl nuo vasaros pabaigos iki pat išskleidimosi yra vis labiau matomos. Kita vertus, nepastebimi moteriškieji žiedai pasirodo tik pasirodžius šių metų ūglių lapams, t. y. ūglio gale, grupelėmis po 1-5 (pavieniai arba kekėmis).

 

Vėlyvas pumpurų dygimas paprastai apsaugo nuo vėlyvųjų šalnų žalos. Todėl "Fernette" ypač tinka vietovėse, kur žiemos temperatūra žema, pavasarį būna vėlyvos šalnos arba apskritai nepalankios klimato sąlygos lygumose ir neaukštuose kalnuose. Be to, graikinis riešutmedis pasižymi geru atsparumu šalčiui.

Apdulkinimas

 

"Fernette" yra dichogaminis, t. y. to paties medžio vyriškieji ir moteriškieji žiedai nesutampa apvaisinimo laiku. Geras Fernette apdulkintojas yra Fernor. Rekomenduojama auginti apie 3-10 % Fernor apdulkinančių medžių.

Fernette taip pat gerai apdulkina kitas veisles. Jai būdingas labai didelis žiedadulkių kiekis, todėl ji labai gerai apdulkina, pavyzdžiui, Fernor, Lara arba Chandler.

"Walnut Bulgaria" turi ilgametę patirtį sodinant ir auginant graikinių riešutmedžių sodinukus. Siekdami padėti įgyvendinti Jūsų tikslus ir palengvinti planavimą - pristatome Jums skaičiuoklę. Atkreipiame Jūsų dėmesį ir rekokenduojame sodinimui naudoti 3-10% (nuo viso sodinukų skaičiaus) apdulkinančias veisle Fernor. 

Prašome įvesti žemės plotą hektarais į žemiau esančią skaičiuoklę, kad sužinotumėte kiek medžių galite sodinti.
Skaičiuoti

Derlius

Fernette veislė anksti subrandina gausų derlių (gerokai didesnį nei Franquette). Vaisių tipas - šoninis (vaisiakūniai ant šoninių ūglių). Tai lemia reguliarų ir labai gausų derlių ir leidžia medžiui duoti daug vaisių nuo maždaug 4-5 metų amžiaus.

Metai po pasodinimo Vieno medžio derlius (kg)
 1-3  -
4-5
5-7 16-20

Priklausomai nuo sodinimo atstumo, priežiūros intensyvumo ir vietovės kokybės, iš vieno 5-7 metų amžiaus medžio vidutiniškai gaunama apie 16-20 kg derliaus ir 2-6 tonos džiovintų riešutų iš hektaro.

Riešuto kokybė

 

Fernette graikinių riešutmedžių vaisiai yra vieni gražiausių ir geriausių iš visų graikinių riešutų veislių.

Jie dideli, rutuliški ir gražios formos. Optimaliomis sąlygomis riešutai gali būti net 36 mm skersmens. Šerdį užpildančių riešutų vidutinis svoris yra 11-12 g. Juos lengva perskelti ir galima švariai išimti iš kevalo. Juos lengva džiovinti ir laikyti.

Riešuto branduolys yra itin šviesios spalvos, jo baltumas siekia 80-85 %. Skanus branduolys gerai užpildo odelę, o jo branduolyje yra iki 47 %. Riešuto kevalas yra plonasienis ir lengvai atidaromas.

"Fernette" graikinių riešutų branduolys turi didelę maistinę vertę ir svarbių sveikatingumo savybių. Riešuto branduolyje yra 64 % riebalų, 20 % baltymų, daug vitaminų ir mineralų (įskaitant kalį, kalcį, geležį, magnį ir fosforą).

Australijoje, kur Fernette yra plačiai auginama graikinių riešutų veislė, šie graikiniai riešutai buvo įvertinti aukščiausiais bendraisiais skonio balais.

Derliaus nuėmimo laikotarpis

Aukštaūgės graikinių riešutų veislės vaisiai prinoksta nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio. Prieš pat vaisių sunokimą dar būna storas žalias apyvaisis. Vaisius prinoksta tik tada, kai luobelė plyšta ir iškrenta riešutas. Branduolio skonis švelnus ir saldus.

Atsparumas ligoms ir šalčiui

"Fernette" yra ypač šalčiui atspari graikinių riešutų veislė. Jai nekeliami ypatingi reikalavimai vietos klimatui ar dirvožemiui. Graikiniai riešutmedžiai gerai atsparūs antraknozei ir bakteriniam puviniui. Gerose vietovėse, kuriose yra geros sąlygos, Fernette yra sveika graikinių riešutų veislė.