Franquette

APRAŠYMAS:

"Franquette" graikinis riešutmedis yra viena seniausių ir žinomiausių Europos graikinių riešutų veislių. Ši graikinių riešutų veislė buvo išvesta 1786 m. istorinėje Dauphiné provincijoje ir yra ypač populiari Prancūzijoje. Franquette vis dar yra viena labiausiai paplitusių graikinių riešutų veislių Europoje.

 

"Franquette Walnut" sprogsta  ir žydi vėlai, ntensyviai auga su į viršų kylančiu vainiku. Medis duoda gražių ir puikaus skonio riešutų.Dėl savo pumpurų formavimosi ši didelio derlingumo veislė pasižymi gera sveikata ir atsparumu bakterinėms bei grybelinėms ligoms. Todėl Franquette tinka auginti vėlyvųjų šalnų pažeidžiamose vietose ir klimato požiūriu gana nepalankiuose regionuose. Graikinių riešutmedžių soduose Franquette ypač naudojama kaip Chandler apdulkintoja.

 

Augimo aukštis / medžio dydis

 

Franquette graikinis riešutmedis yra stipriai augantis, plačiašakis graikinis riešutmedis. Priklausomai nuo vietovės, suaugęs jis paprastai pasiekia 10-20 m aukštį, o jo plotis būna maždaug toks pat.

Franquette turi 5-9 elipsės formos arba pailgus žalius lapus ant kiekvieno lapkočio, kurie yra gražūs ir kvapnūs, kai sutraiškomi.

The Franquette walnut tree has a pyramidal crown structure when young and develops a translucent, spreading, spherical crown with age. Its dark green, pinnate leaves are lightly scented. You can support the crown build-up in the first few years.

Franquette graikinio riešutmedžio lajos struktūra jauname amžiuje yra piramidinė, o su amžiumi ji tampa permatoma, platėjanti, sferiška. Jo tamsiai žali lapai švelnaus kvapo. Galite padėti lajai formuotis per keletą pirmųjų metų.

Žydėjimo laikas / lapų išsiskleidimas

Franquette yra vėlyva ir ištverminga veislė. Ji sprogsta ir vėlai žydi. Po lapų sudygimo pasirodo vyriškieji ir moteriškieji žiedai. Vyriškieji žiedai išsidėstę žiedyne, kuris yra svyrančio žirginio formos. Moteriškieji žiedai išsidėstę nedaugžiedžiuose žiedynuose.

 

Žydėjimo laikotarpis paprastai sutampa su medžio vegetacijos pradžia, paprastai vyriškasis žydi apie gegužės 1 d., o moteriškasis - apie gegužės 13 d. (priklausomai nuo geografinio regiono ir kiekvienais metais skirtingai).

 

Dėl vėlyvo sprogimo Franquette yra atspari vėlyvoms šalnoms ir ypač tinka vietovėse, kuriose žiemos temperatūra žema, vėlyvos pavasario šalnos ar apskritai nepalankios klimato sąlygos.

Apdulkinimas

Daugiausia apdulkina vėjas. Kad apdulkinimas būtų veiksmingas, rekomenduojama šalia pasodinti kitą rūšį. Pavyzdžiui, gera apdulkinanti Franquette veislė yra Chandler.

Graikinių riešutmedžių soduose Franquette veislė ypač naudojama kaip Chandler apdulkintoja. Priklausomai nuo struktūros, 1 Franquette turėtų būti sodinama 10 Chandler riešutmedžių.

Derlius

Franquette graikiniai riešutai duoda reguliarų ir gausų derlių. Pirmojo derliaus galima tikėtis jau trečiaisiais metais, tačiau didelis derlius gaunamas tik maždaug septintaisiais ar aštuntaisiais metais.

 

Riešutus galima pradėti rinkti, kai žalias lukštas prasiskleidžia ir riešutas iškrenta. Vidutinio amžiaus Franquette riešutmedis geroje vietoje paprastai duoda 30-50 kg derlių. 25 metų amžiaus Franquette medis užaugina apie 50-75 kg riešutų. Graikiniai riešutmedžiai paprastai duoda vaisius kasmet (nėra linkę į kaitą). 

Riešutų kokybė

Franquette formuoja vidutinio dydžio ovalo formos graikinius riešutus, kurie sveria 9-12 g, yra maždaug 4,5 cm ilgio ir maždaug 3,8 cm pločio.

Branduolys yra šviesiai rudos spalvos, vidutinio dydžio, pilnaviduris. Vidutinis branduolio svoris - 5,5 g, branduolio procentinė dalis - 45 %. Riešutų kokybė puiki. Dėl aukštos kokybės aliejaus, kuriame gausu nesočiųjų riebalų rūgščių, jie yra labai skanūs, maistingi ir sveiki. Franquette graikinių riešutų vaisiai išsiskiria saldžiu, pikantišku, aromatingu skoniu be kartaus poskonio. Tai vienas populiariausių valgomųjų riešutų.

Riešutai turi ploną ir sandarų kevalą. Vaisiaus odelė šiek tiek gumbuota, stipriai rievėta, klasikinės išvaizdos, lengvai sulaužoma ir išgliaudoma.

 

Derliaus nuėmimas

Geriausias laikas skinti Franquette graikinius riešutus yra tada, kai atsiveria išorinis žalias apvalkalas parodydamas sumedėjusius vaisius ir riešutai krenta ant žemės. Paprastai riešutai noksta nuo rugsėjo pabaigos iki spalio pradžios.

Atsparumas ligoms ir šalčiui

Franquette yra labai atsparus šalčiui, be problemų gali būti sodinamas ir labai vėjo veikiamose vietose. Graikiniai riešutmedžiai yra itin atsparūs antraknozei ir bakteriniam puviniui (jautresni rūgščiose dirvose). Graikinis riešutmedis labai atsparus vėlyvosioms šalnoms.