FERNOR

Apibūdinimas:

Fernor graikinių riešutų veislė yra viena svarbiausių riešutų veislių, kilusių iš Prancūzijos. Ji buvo išvesta sukryžminus Franquette ir Lara graikinių riešutų veisles. Fernor riešutai labai atsparūs šalčiui ir labai atsparūs bakterinėms ir grybelinėms ligoms. Dėl šių savybių ir ankstyvo vaisių užmezgimo bei didelio derliaus derliaus derinio Fernor veislė gali būti naudojama visur - tiek komerciniuose, tiek namų soduose. Šiandien Fernor labai vertinama dėl išskirtinės kokybės šviesios šerdies ir puikaus skonio.

Augimas / laja

Fernor graikinis riešutmedis yra vidutinio augumo graikinis riešutmedis. Fernor auga vertikaliai, vidutiniu šakojimosi kampu, palyginti lėtai ir apskritai išlieka gana mažas. Aukštis siekia apie 10-15 metrų. Plunksniški, šiek tiek kvepiantys lapai išsidėstę pakaitomis ir yra apie 20-30 cm ilgio. Susmulkinti lapai skleidžia aromatingą, ypatingą balzaminį kvapą ir yra kartaus, aitraus skonio. Fernor, kaip ir daugeliui kitų šoninių vaismedžių veislių, reikia derlingos ir gilios dirvos, kad būtų pasiektas derlingumo potencialas.

 

Fernor riešutmedžio laja yra stačia, gana siaura. Fernor tinka sodinti tankiai. Optimalus atstumas būtų, pavyzdžiui, 6 x 5 metrai, kai medžiai eilėje išdėstomi arčiau vienas kito, paliekant pakankamai erdvės tarp eilių. Tokia sodinimo schema užtikrina ankstyvą ir didelį derlių. Mūsų rekomenduojamos apdulkintojų veislės yra Fernette ir Franquette, jas galima maišyti tose pačiose eilėse. Medžiai apdulkintojai turėtų būti sodinami pavėjui nuo pagrindinės veislės, kad padėtų žiedadulkėms sklisti prieš vėją ir apdulkinti pagrindinę veislę. 

Žydėjimo laikas / lapų išsiskleidimas

Fernor graikinis riešutmedis yra vėlyva pumpurų formavimosi ir vėlyvo žydėjimo veislė. Kaip ir Franquette veislės, vegetacijos sezonas prasideda balandžio antroje pusėje. Pumpurų sprogimo data - apie balandžio 21 d.

 

Fernor yra protandrinis riešutmedis, vyriški žiedai pražysta šiek tiek anksčiau nei moteriški. Žali vyriški žiedai yra nusvirę. Moteriškų žiedų galima rasti ir šakų galuose, ir šonuose ant šakų. Žydėjimo laikotarpis trunka nuo gegužės 1 d. (vyriškasis pilnai žydi) iki gegužės 12 d. (moteriškasis). Fernor fenologiniai tarpsniai atitinka Franquette fenologinius tarpsnius (+/- 1 diena). Fernor pasižymi gera sveikata, atsparumu bakterinėms ir grybinėms ligoms ir vėlyvu pumpurų dygimu, todėl puikiai tinka auginti vietose, kuriose būna vėlyvų šalnų.

 

Nuo lapkričio mėnesio, po pirmųjų šalnų, Fernor riešutmedis užmiega žiemos miegu. Iki to laiko naujai išaugusios šakos būna subrendusios ir sumedėjusios, todėl vegetacijos metu išaugę ūgliai nenukenčia nuo ankstyvųjų žiemos šalčių.

 

Fernor tinka sodinti bet kokioje gilioje, gerai nusausintoje, daug maisto medžiagų turinčioje priemolio dirvoje, kurios pH nuo silpnai rūgštaus iki neutralaus, ne didesniame kaip 1800 metrų aukštyje virš jūros lygio.

Apdulkinimas

Fernor is only partially self-pollinating, the proximity of another variety increases the yield significantly. Fernor's pollinators are e. g. Fernette or Franquette. It is recommended to plant up to 3 Fernette tree for each 30 Fernor trees. Good pollinating partners are also Ronde de Montignac or the Lara variety. The Fernor walnut tree is a good pollinator for other varieties such as Lara or Chandler.

Fernor tik iš dalies apsidulkina pati, o kitos veislės kaimynystė gerokai padidina derlių. Fernor apdulkintojai yra, pavyzdžiui, Fernette arba Franquette. Rekomenduojama sodinti po 1 iki 3 Fernette medelį kiekvienam 30 Fernor medelių.  Geri apdulkinimo partneriai taip pat yra Ronde de Montignac arba Lara veislė. Fernor graikiniai riešutmedžiai yra geri apdulkintojai kitoms veislėms, pavyzdžiui, Lara arba Chandler.

Derlius

Didelio derlingumo Fernor graikinių riešutų veislė pradeda derėti anksti. Pirmąjį derlių graikiniai riešutmedžiai duoda jau po 3-5 metų. Produktyvumas labai didelis - vidutiniškai 1 tona iš hektaro surenkama sulaukus 6 metų, o subrendus - dažnai 4-5 tonos džiovintų riešutų iš hektaro.

"Fernor" priklauso šoninių veislių veislėms, t. y. vaisiai formuojasi ne tik ant ūglių galų, bet ir ant šoninių šakų. Ant šoninių šakų vaisiai užmezga 90 % vaisių. Toks didelis vaisių užsimezgimo laipsnis lemia reguliarų ir gausų vaisių derlių.

Metai po pasodinimo

Vieno medžio derlius (kg)

 1-2  -
3-5
6 1 tonų
10 4-5 tonų

Riešuto kokybė

Fernor graikinių riešutų vaisiai yra vieni gražiausių iš visų graikinių riešutų veislių. Jie prinoksta spalio pirmoje pusėje, o jų vidutinis svoris - 12,4 g. 60 % riešutų yra didesni nei 32 mm. Jų kalibras šiek tiek didesnis nei Franquette. Fernor veislės riešutai yra ryškiai geltonos spalvos, gana pailgi, kartais elipsės formos kaip Franquette, bet su didesniu gumburėliu.

Šerdies spalva ryški ir šviesi. Šerdis vidutiniškai sveria 6,9 g, o šerdis visiškai užpildo apyvaisį. Branduolys sudaro 44-48 % viso riešuto svorio. Riešuto branduolys yra aromatingas, šiek tiek saldaus išskirtinio skonio, be taninų ir kartumo. Perikarpas yra vidutinio storio (1,7 mm), šviesios spalvos, gana lygus, mažai rievėtas, lengvai išlukštenamas.

Aromatingas graikinių riešutų skonis yra tiesiog nepakartojamas.

 

Derliaus nuėmimo laikas

Prinoksta nuo rugsėjo pabaigos iki spalio vidurio (26.09-10.10).

Atsparumas ligoms ir atsparumas šalčiui

Apskritai Fernor riešutmedžio atmaina yra sveikas medis, pasižymintis dideliu atsparumu bakteriniam puviniui (Xanthomonas arboricola pathovar. juglandis) ir antraknozei (Gnomonia leptostyla). Fernor yra visiškai ištvermingas, todėl idealiai tinka vietoms, kuriose žiemos temperatūra yra žema. Graikinis riešutmedis labai atsparus vėlyvoms šalnoms ir toleruoja sausras. Apskritai medis yra gyvybingas ir lengvai prisitaiko prie įvairių klimato sąlygų.

"Walnut Bulgaria" turi ilgametę patirtį sodinant ir auginant graikinių riešutmedžių sodinukus. Siekdami padėti įgyvendinti Jūsų tikslus ir palengvinti planavimą - pristatome Jums skaičiuoklę. Atkreipiame Jūsų dėmesį ir rekokenduojame sodinimui naudoti 3-10% (nuo viso sodinukų skaičiaus) apdulkinančias veisle Fernette. 

Prašome įvesti žemės plotą hektarais į žemiau esančią skaičiuoklę, kad sužinotumėte kiek medžių galite sodinti.
Skaičiuoti