LARA

APRAŠYMAS

Prancūzijoje buvo atrinkta Lara graikinių riešutų veislė. Ji išvesta iš  amerikietiškos veislės Payne riešutų daigų. Ši atranka buvo vykdoma Prancūzijos medelyne Lalanne.

Lara yra didelio derlingumo veislė, auganti tankiai, nes vaisius užmezga ne tik ant galinių, bet ir ant šoninių pumpurų, t. y. mezga šoninius vaisius. Dėl kompaktiško augimo būdo Lara tinka sodinti mažesniuose soduose. Ši atrinkta ankstyva graikinių riešutų veislė nuo rugsėjo pabaigos subrandina stambius, plonais kevalais, puikios kokybės, unikalaus kreminio skonio riešutus.

Šiuo metu dėl didelio produktyvumo ir gero skonio Lara yra viena populiariausių graikinių riešutų veislių Prancūzijoje.

Augimas / laja

Lara graikiniai riešutai yra lėčiau auganti (vidutinio augumo) veislė, palyginti su kitomis graikinių riešutų veislėmis. Paprastai per metus jis užauga apie 20-40 cm. Lara auga kompaktiškiau nei dauguma kitų graikinių riešutų veislių, be to, išlieka gerokai mažesni. Paprastai jis pasiekia tik apie 4-5 metrų aukštį (maždaug perpus mažesnį nei įprastas graikinis riešutmedis). Gražų, rutulišką vainiką sudaro sunkios šakos. Kamienas šviesiai pilkas, su giliomis, netaisyklingomis vertikaliomis rievėmis.

Laros riešutmedžio lapai yra tamsiai žali, smailėjantys ir augantys pakaitomis. Jie skleidžia lengvą kvapą. Atskiri lapeliai yra apie 20-30 cm dydžio.

 

"Lara" riešutmedis yra kompaktiškas, gana mažo tūrio ir išvysto labai gražios formos, sferinį vainiką. Brandaus Laros riešutmedžio lajos apimtis senatvėje siekia apie 24 m³. Dėl kompaktiško augimo būdo Lara riešutmedis tinka sodinti dideliu tankumu.

Žydjimas / lapų sprogimas

Lara sprogsta ir žydi palyginti vėlai, todėl nėra pavojaus, kad vėlyvosios šalnos jį pažeis. Žydi maždaug gegužės viduryje, po to vaisiai vystosi iki rugsėjo vidurio. Lara formuoja žalius geltonus žiedus ne tik ant galinių pumpurų, bet ir ant visų šoninių ūglių, o tai reiškia gerokai didesnį derlių. Žaliai geltoni žiedai yra nuostabus reginys kiekvienai akiai.

Apdulkinimas

Lara yra protandrinė graikinių riešutų veislė. Vyriškieji žiedai pasirodo anksčiau už moteriškuosius ir labai trumpai persidengia, todėl veislė iš dalies apsidulkina pati. Tačiau norint padidinti derlių, rekomenduojama naudoti apdulkinamąją veislę. Gerų apdulkinamų veislių pavyzdžiai: FernorChandler, Fernette ir Franquette

"Walnut Bulgaria" turi ilgametę patirtį sodinant ir auginant graikinių riešutmedžių sodinukus. Siekdami padėti įgyvendinti Jūsų tikslus ir palengvinti planavimą - pristatome Jums skaičiuoklę. Atkreipiame Jūsų dėmesį ir rekokenduojame sodinimui naudoti 3-10% (nuo viso sodinukų skaičiaus) apdulkinančias veisles Fernor ar Fernette. 

Prašome įvesti žemės plotą hektarais į žemiau esančią skaičiuoklę, kad sužinotumėte kiek medžių galite sodinti.
Skaičiuoti

Derlius

 

 

Lara derlius ankstyvas, vaisiai reguliarūs ir gausūs. Šios veislės derlius gali džiuginti jau po 3-5 metų nuo pasodinimo.

 

Tarpai tarp intensyvių augalų gali būti nuo 4x5 iki 7x8. Šiuolaikinėse intensyvaus sodinimo schemose naudojamos siauresnės augimo formos. Tai vadinamosios gyvatvorių auginimo sistemos, o kad nuolat patektų saulė, išauga intensyvaus genėjimo poreikis. Tik intensyviai genint galima tikėtis didelio derliaus, kai tarpueiliai yra tankūs.

 

Mes iš Walnuts Bulgaria rekomenduojame naudoti 4x5 m tarpų schemą.


Riešutų kokybė

 

"Lara" augina didelius (12-14 g.), maždaug 34-39 mm ilgio ir maždaug 32-38 mm pločio labai geros kokybės riešutus. "Lara" graikinių riešutų vaisiams būdinga beveik rutuliška forma. Riešutus lengva išgliaudyti, šerdis lengvai išlenda iš lukšto.

 

Lukštas gana plonas, mažai rievėtas, su gera siūle. Riešuto branduolys yra lengvas ir pilno grūdo (44 % branduolio). Lara turi švelnų, saldų aromatą ir unikalų kreminį skonį, be jokių karčiųjų medžiagų. Lara branduolyje yra 62 % aliejaus, labai vertingų omega-3 riebalų rūgščių, vitamino E ir daug kalio.

Derliaus nuėmimo laikas

Lara graikinių riešutų derlius paprastai nuimamas nuo rugsėjo pabaigos iki spalio pradžios (rugsėjo 26 d. - spalio 10 d.). Kai tik graikinio riešutmedžio vaisiai įgauna žaliai rudą spalvą ir sutrūkinėja kevalas, juos galima skinti. Beje, prinokę graikiniai riešutai dažnai patys nukrenta nuo medžio. Priešingu atveju medį reikia papurtyti.

Atsparumas ligoms, šalčiui ir sausrai

Lara graikinių riešutų veislė yra ir ekonomiškai vertinga, ir biologiškai pritaikoma įvairioms dirvožemio ir klimato sąlygoms. Apskritai Lara veislė yra labai atspari grybinėms ligoms, pasižymi geru atsparumu vėlyvosioms šalnoms. Ji taip pat labai mažai jautri antraknozei ir bakteriniam puviniui. Lara graikinis riešutmedis yra ypač ištvermingas ir atsparus sausroms, todėl tai yra ateities medis.