Chandler


Apibūdinimas

“Chandler” graikinis riešutmedis (Juglans regia, (regia = karališkasis)) yra viena populiariausių, derlingiausių ir labiausiai paplitusių graikinių riešutų veislių pasaulyje. Ji duoda gausų derlių kaip beveik jokia kita veislė.

 

"Chandler" graikinius riešutus 1979 m. rinkai pristatė Kalifornijos universitetas ir pavadino juos Daviso universiteto pomologijos profesoriaus W. H. Chandlerio vardu. Šiandien "Chandler" yra viena geriausių graikinių riešutų veislių dėl vėlyvo pumpurų formavimosi, didelio derliaus saugumo, aukštos riešutų kokybės, itin skanių riešutų ir dėl didelio atsparumo ligoms. 

 

Augimo aukštis / medžio dydis

Chandler yra vidutinio augumo graikinis riešutmedis, kurio viršūnė  išsiplečia į rutulišką, tvirtą ir harmoningą vainiką, augantį vidutiniškai intensyviai. Chandler paprastai užauga iki 10-20 metrų aukščio.

 

"Chandler" veislės veislė pasižymi vidutinės apimties laja ir pusiau stačia laja. Vainiko skersmuo yra didesnis nei 18-20 m. Chandler riešutmedis tinka sodinti dideliu tankumu, pvz., 5 x 6 m atstumu. "Chandler" riešutmedį galima genėti, kad medis būtų nedidelis. Šį graikinį riešutmedį būtina genėti kasmet vegetacijos pradžioje. Paprastai medžio šakos genimos taip, kad jo plotis būtų apie 5 metrus. 

 

Chandleriui būdingos stiprios šakos, tankiai apaugusios lapais. Lapai yra pailgos elipsės formos. Pavieniai lapai yra 7-10 cm ilgio, šiek tiek aliejingai lipnūs, blizgantys matinės ir ryškiai žalios spalvos viršuje, kartaus, rūgštaus skonio. Įdomi savybė yra ir nuo lapų sklindantis lengvas balzaminis kvapas - jei norite jį pajusti, patrinkite lapą tarp pirštų.

Žydėjimo laikas / lapų išskleidimas

Čandleris skleidžiasi ir žydi vėlai. Žydėjimo laikotarpis paprastai vyksta lygiagrečiai su medžio lapija, paprastai šis laikas būna nuo balandžio 23 d. iki gegužės 1 d. (priklauso nuo geografinio regiono). Žydėjimo laikotarpis trunka vidutiniškai 15 dienų.

 

Žiedai išsiskiria nedideliu dydžiu ir žalia spalva. Chandler yra protandrinė veislė (vyriški žiedai pražysta pirmieji). Vyriški žiedai susitelkę lapų pažastyse, o moteriški žiedai dažniausiai pavieniai, susiformuojantys vienmečių šakų viršūnėse. Pirmieji žiedai gali pasirodyti pirmaisiais metais po pasodinimo.

 

Kadangi Chandler dygsta vėlai pavasarį, graikiniai riešutmedžiai yra labai atsparūs pavasarinėms šalnoms, todėl puikiai tinka tose vietose, kur gresia vėlyvos šalnos.

 

Chandler - šilumą ir saulę mėgstanti graikinių riešutų veislė, gerai auganti kalkingame ir maistingųjų medžiagų turtingame dirvožemyje ir iki 1200 m aukštyje virš jūros lygio.

 

Apdulkinimas

Riešutmedžiai "Chandler" apsidulkina savaime, tačiau "Franquette" ir "Fernette" yra pageidaujami apdulkintojai, kad būtų geresnis derlingumas.Riešutmedžių sode 90-97 proc. medžių turėtų būti "Chandler" ir 3-10 proc. medžių turėtų būti "Franquette" arba "Fernette".

photo from our client, reg. Ruse,

Chandler - first year after planting

photo from our customer, Croatia, Chandler - first year after planting

photo from our client, reg. Blagoevgrad, Chandler - first year after planting


Derlius

"Chandler" turi didžiausią branduolių derlių iš visų graikinių riešutų veislių. Šio riešutmedžio riešutai anksti pradeda derėti, duoda reguliarų ir gausų riešutų derlių.

 

"Chandler" priklauso šoninių veislių rūšims, t. y. vaisiai formuojasi ne tik ant ūglių galų, bet ir ant jaunų šakų. Dėl šoninio vaisių išsidėstymo graikinis riešutmedis duoda riešutus ant visos šakos. Dėl to derlius būna ypač gausus.

 

80-90 % graikinių riešutų derliaus sudaro šoniniai vaisiai (1-4 riešutai vienoje partijoje). Dėl to graikiniai riešutmedžiai gali duoti riešutų jau trečiaisiais ar ketvirtaisiais metais po pasodinimo. Visiškai derantis graikinių riešutmedžių sodas dažnai duoda iki 4-5 tonų sausų riešutų iš hektaro, o rekordai viršija 10 tonų.

 

Sodininkas gali surinkti 25-30 kg graikinių riešutų iš jauno medžio (5-7 metų) ir iki 40 kg graikinių riešutų iš vyresnio medžio (9-10 metų). Iš 15-20 metų amžiaus medžio galima surinkti iki 150 kilogramų graikinių riešutų.

Metai po pasodinimo Vieno medžio derlius (kg)
 1  -
4-5
6 20-25
10 40

Riešuto kokybė

"Chandler" riešutmedžio vaisiai yra vieni gražiausių ir geriausių iš visų. Graikinio riešuto branduoliai yra vynuogės formos ir vidutiniškai sveria 6,3 g. Branduolio spalva yra nuostabios šviesiai kreminės spalvos. Į akis krintantis šviesus riešuto branduolys visiškai užpildo luobelę (branduolio dalis 44 %). Lukštas labai plonas, elipsės formos grioveliais, lengvai lūžtantis ir išskobiamas, atitinkamai lygus. Lengvi, ovalūs riešutai su lygiu kevalu sveria 13-15 g.

 

Apie 50 % branduolio svorio sudaro aliejus. Chandlerio išauginti graikiniai riešutai yra unikalūs ir labai paklausūs rinkoje. Skanus riešuto branduolys pasižymi labai švelniu, maloniu riešutų aromatu ir įtikina puikiu skoniu.

 

Dėl labai skanių riešutų Chandlerio graikinis riešutas yra viena populiariausių veislių, auginamų plantacijose.

Derliaus nuėmimo laikas

Šios veislės graikinius riešutus geriausia skinti tada, kai atsiveria išorinė žalia luobelė ir atsiskleidžia sumedėję vaisiai. Paprastai derlius nuimamas nuo rugsėjo pabaigos (nuo rugsėjo 23 d.) iki spalio pradžios. 

Atsparumas ligoms ir šalčiui

"Chandler" yra graikinių riešutų veislė, pasižyminti geru atsparumu ligoms. Graikiniai riešutmedžiai puikiai prisitaiko prie vietos klimato ir yra praktiškai atsparūs bakterinei degligei ir antraknozei. Chandler veislės graikiniai riešutmedžiai yra labai atsparūs vėlyvoms šalnoms, atsparūs karščiui, sausrai ir ištvermingi.

Sodinimo schema

"Chandler" geriausia sodinti 5 x 6 m atstumu. Tokia sodinimo schema naudojama gyvatvorių sodinimo sistemoje. Šiuo atveju atstumas tarp riešutmedžių eilėje yra nedidelis, o tarp eilių yra pakankamai erdvės, kad patektų pakankamai šviesos. Šiek tiek didesnis atstumas tarp eilių taip pat labai naudingas dėl technikos naudojimo ir lengvo priėjimo (šienavimo, derliaus nuėmimo ir pan.). Ši graikinių riešutų sodinimo sistema, ypač žinoma iš intensyviai auginamų plantacijų, turi didelį privalumą - anksti galima gauti didelį derlių.

 

Rekomenduojami 5 x 6 m tarpai, viename hektare sodinama 300/330 medelių.

 

Naudodamiesi šiuo įrankiu galite lengvai apskaičiuoti, kiek medžių telpa jūsų plote.


Poskiepis

Mūsų graikiniai riešutmedžiai skiepijami tik į Juglans regia poskiepius. Šis poskiepis ypač tinka skiepytiems graikiniams riešutmedžiams, nes yra atspariausias įvairioms ligoms.

"Walnut Bulgaria" turi ilgametę patirtį sodinant ir auginant graikinių riešutmedžių sodinukus. Siekdami padėti įgyvendinti Jūsų tikslus ir palengvinti planavimą - pristatome Jums skaičiuoklę. Atkreipiame Jūsų dėmesį ir rekokenduojame sodinimui naudoti 3-10% (nuo viso sodinukų skaičiaus) apdulkinančias veisles Franquette ar Fernette.

Prašome įvesti žemės plotą hektarais į žemiau esančią skaičiuoklę, kad sužinotumėte kiek medžių galite sodinti.
Skaičiuoti