TuLare


Kreeka pähkli sort Tulare (tuntud ka kui Tulara) valiti 1966. aastal Californias, UC Davises, professorite Eugene Serri ja Harold Forde juhtimisel. Tulare sort, varem tuntud kui UC67-11, on kontrollitud ristumise tulemus, mis toimus Tehama ja Serr kreeka pähkli sortide vahel.

 

See suhteliselt noor Californias pärit sort omab mitmeid eripärasid: varajane viljatootmine, mõõdukas puu elujõud, hea taluvus kahjurite ja haiguste suhtes ning suurepärane pähkli kvaliteet. Tulare kreeka pähkel on tuntud ka suurepärase saagi poolest tihedalt istutatud aedades, nagu põõsataimed. Alates 1995. aastast on Tulare kreeka pähklit edukalt kasvatatud Euroopas.

Puu / Kroon

Tulare kreeka pähkli puu kasv on mõõdukas ja see on suhteliselt kompaktne puu, mis on natuke laiem kui kõrge. Puu kasvab mõõduka jõudlusega ja tal on püstine kasvuvorm. Harude nurk on alla 45°, mis teeb puu sobivaks hekkideks või tihedaks istutamiseks. Tulare ulatub tavaliselt 8–10 meetri kõrgusele.

Koor on heledat halli värvi. Noored oksad on rohelise koorega, mis kasvuperioodi jooksul muutub pruuniks. Tulare kreeka pähkli puul on piklikud lehed, mis koosnevad 5–9 paaritu lehestikust. Lehed on ovaalsed ja kitsenevad tipu suunas.

 

Tulare moodustab kuulfiku krooni. Kroonide läbimõõt varieerub 5 ja 7 meetri vahel.

Õitsemise aeg / Lehearenemise aeg

Tulare kreeka pähkel õitseb hilja, mis on suur eelis hilise kevadkülma piirkondades, kuid valmib hooaja keskpaiku (keskmiselt 12 päeva hiljem kui Payne’i sort, kuid varem kui Franquette). See valmimise aeg langeb suuresti kokku Hartley sordi omaga. Kuna Tulare on hilise õitsemisega sort, on see eriti turvaline hilise kevadkülma riskiga piirkondades.

 

Tulare on protandriline sort (meeste õied valmivad veidi varem kui naissoost õied). Selle uue kreeka pähkli sordi eripära on märkimisväärne kattuvus õitsemises. Täiskasvanud kreeka pähkli puude puhul katab meeste õied keskmiselt 80% naiste õite täiest õitsemisest. Peaaegu kõik lõpp-pungadest pärit võrsed ja umbes 75% külgokstest toodavad naissoost õisi (pistillaatõied).

Tolmeldamine

See kreeka pähkli põõsas on isepolline. Saak suureneb siiski, kui läheduses on teisi kreeka pähkli puid. Järgmisi sorte saab kasutada täiendavate tolmeldajatena: Franquette, Lara, Fernette ja Fernor.

Istutamine

Tulare kreeka pähkli sort on väga tootlik, alustades viljade kandmist väga varakult. See annab regulaarselt kõrgeid ja usaldusväärseid saake (kuigi mitte nii kõrgeid kui Chandler sort). Graafitud Tulare puu hakkab tootma juba teisel või kolmandal kasvuaastal, mille järel võib oodata esimest saaki.

Tulare tagab kõrge tootlikkuse oma külgviljade moodustumise tõttu. Külgokstes olevate viljade protsent on 72%. Täielikult välja arenenud kreeka pähkli aed toodab umbes 4-6 tonni kuivatatud kreeka pähkleid hektari kohta (umbes 200 puud hektari kohta ja istutamise kaugus on 7x7 meetrit).

Chilis on Tulare sort saavutanud rekordilise saagi 11,0 tonni hektari kohta.

 

Tulare sordi oluline omadus on selle kohanemisvõime põõsaste kasvatamise süsteemide jaoks, kus optimaalne istutustiheduse vahe on 5x6 meetrit. Tulare sobib ka eraaedadesse, kuna see on isepollinav ja ei kasva liiga kõrgeks.


Kreeka pähklite kvaliteet

Tulare kreeka pähkel toodab suuri ja kvaliteetseid pähkleid, millel on suurepärane kreeka pähkli aroom ja maitse. Pähklid on peaaegu ümmargused (36 × 40 mm) ja veidi lamestatud varre külje pealt. Neil on keskmine struktuur ja kest sulgub hästi. Keskmine puuvilja kaal on umbes 14,0–15,0 grammi ning tuum tuleb kergesti koorest lahti.

Kesta värv on kerge merevaigukollane ja paksus on umbes 1,5 mm. Kesta sooned on mõõdukalt sügavad. Kesta on lihtne lõhkuda ja tuum tuleb kergesti välja.

Tuum on hele värvusega (läbimõõduga 86% kesta järgi) ja täidab kesta hästi. Keskmine tuuma kaal on 7,1 grammi. Ameerika Põllumajandusministeeriumi klassifikatsiooniskaala järgi moodustab erakordselt suur ja hele tuum rohkem kui poole pähkli kogukaalust (53% tuuma sisu).

 

Tulare kreeka pähkli suurepärane ja aromaatne maitse on loomulikum kui klassikaline kreeka pähkli maitse, mis veenab iga kreeka pähkli armastajat.

Saagikoristusaja

Puuviljad küpsevad septembri keskpaigast oktoobri alguseni (18. september - 3. oktoober). Parim on see sort koristada, kui 80-90% rohelisest koorest on avanenud.

Haiguste vastupidavus ja külmakindlus

Tulare kreeka pähkel talub suuri temperatuuri- ja niiskuse kõikumisi, kuid see õitseb kõige paremini mõõdukas kliimas. Puul pole erilist tundlikkust varajase või hilise külma suhtes ning see pole eriti vastuvõtlik bakteriaalsele kärntõvele (Xanthomonas campestris pv. juglandis) ega antraknoosile (Gnomonia leptostyla).

 

 

Kõrgus ja kasv

Mõõdukas kasv, püsti kasvuvorm

Kroon

Oksanurk alla 45°, püsti puu; sobib hekiks või tihedaks istutamiseks.

Õitsemine

Tärkab umbes 12 päeva pärast Payne’i, õitseb 6-10 päeva pärast Payne’i, aga enne Cisco’t ja Franquette’i. Küpsete viljade puhul kattub isasõite õitsemine pidevalt roosade emasõitega ja katab keskmiselt 80% kogu emasõite õitsemise perioodist.

Õite tüüp

 Protandria

Isepuudumine

Iseotsustus

Tolmeldamine

Franquette, Lara, Fernette ja Fernor

Terminale või lateraalne viljakasv

72 % lateraalne viljakasv

Viljakasv

Algab varakult viljade kandmine, 80% viljakus.

Viljad

Suured (13 g), peaaegu ümmargused.

Koor

Keskmise kõvadusega, pehme, peen, kuid paksem kui Chandler, hästi suletud, peaaegu ümmargune (36x40 mm).

Südamikud

 Suhteliselt kerged südamikud, kindel viljaliha, lihtne koorida, hea maitse ilma kibeduseta, ainulaadne kreemjas maitse.

Saak

18 september - 3 oktoober.

Õlisisaldus

Väga kõrge õlisisaldus, kuni 78

Põhimäär

53%

Talvise külma taluvus

Mõõdukas talvekindlus, ei ole eriti tundlik hiliskevadiste külmakraadide suhtes.

Külmakindlus

Veidi tundlik hiliskevadise külma suhtes

Vastupidavus bakteriaalsele hallitusele ja antraknoosile

Peaaegu resistentne bakteriaalse mädaniku ja siberi katku suhtes.

Walnuts Bulgaria-l on aastatepikkune kogemus kreeka pähklipuude istutamise ja kasvatamisega. Et toetada teie plaane ja eesmärke, pakume seda veebipõhist arvutustööriista. Soovitame kasutada 3-10% kogu puude arvust risttolmlejatena, nagu Lara või Fernette.

Sisesta allpool oma maa pindala hektaritena, et arvutada välja puude arv, mida tuleb istutada.
Arvuta