FERNETTE


Fernette on kreeka pähkli sort, mis valiti 1993. aastal Prantsusmaal, ristates Franquette’i ja Lara sorte.

 

Fernette on hilja valmiv kreeka pähkli sort, millel on suurepärane maitse, väga kõrge ja regulaarne saak ning head tolmeldamisomadused. Sellel kreeka pähkli sordil on vaja madalaid talvetemperatuure, et saavutada optimaalne saak. Oluline on märkida, et see puu on väga külmakindel, mitte ainult sügavate talvekülmade, vaid ka hiliste kevadkülmade suhtes.

 

Taimed / kroon

Fernette kreeka pähkli puu on keskmise suurusega puu, millel on sirge kasvusuund. Erinevalt sortidest nagu Franquette, vajab see sort vähem ruumi kasvamiseks. Alustaimest (aluspuidu peal) okuliseeritud kreeka pähkli puu ulatub tavaliselt kõrgusele 6 kuni 8 meetrit.

Selle sordi saak on kõrge, kuna oksad kasvavad peamiselt vertikaalselt, võimaldades valgusel jõuda krooni ja soodustada õitsemist, mis on oluline kõrgete saakide saavutamiseks.

 

Lehed kasvavad vaheldumisi. Kui lehed ilmuvad otse pärast õitsemist, on need roostekarva, kuid muutuvad aastajooksul tumeroheliseks. Lehtede pind on nahkjas, veidi õline ja kleepuv, neil on aromaatne lõhn. Lehed on imparipinnate, mis tähendab, et need koosnevad 5-6 lehelt, mis on 11-14 cm pikad ja paiknevad pika varre otsas. Sügisel ei ole Fernette lehed eriti värvilised ja muutuvad heledaks roheliseks.

Fernette kreeka pähkli puu kroon on noores eas piramidaalne ja muutub vanusega ümaramaks ning laieneb. Krooni piisav valgussoodustab õite ja viljade moodustumist. Lähemal uurimisel (soovitavalt ilma lehtedeta) selgub, et puul ei ole domineerivat põhiharud. Fernette kreeka pähkli puu moodustab sageli 20 või rohkem tipmisi oksi.

Fernette sobib tihedaks istutamiseks, eriti kui seda kasvatatakse kuivatatud puuviljade tootmiseks. Fernette kreeka pähkli puid saab istutada vahekaugusega 5x6 meetrit kuni 9x9 meetrit; väiksem kaugus sobib paremini põõsase süsteemide jaoks, samas kui veidi suurem kaugus sobib paremini traditsiooniliste kasvatamismeetodite ja ridade süsteemide jaoks.

 

Optimaalne kaugus puude vahel võimaldab istutada 123–330 kreeka pähkli puud hektari kohta.


Õitsemine / lehtede puhkemine

Fernette kreeka pähkli puu on tuntud oma hilise õitsemise ja hilise õitsemise alguse poolest. Õitsemine toimub tavaliselt 25. aprilli ja 5. mai vahel, sõltuvalt geograafilisest asukohast ja kliimast. Fernette on protandriinne sort, mis tähendab, et isasõied õitsevad veidi varem kui emasõied.

Isasõied avanevad tsilindrikujuliste pungadena, mis võivad ulatuda kuni 15 cm pikkuseks, ja need on nähtavad juba hilissuve lõpust kuni kevadel avamiseni.

Emasõied on vähem silmatorkavad ja ilmuvad uutele okstele aasta lõpus väikestes gruppides, mis sisaldavad 1-5 õit, kas ükshaaval või kobarates.

 

Pungade hiline avanemine kaitseb puu hiliste kevadkülmade eest, mis teeb Fernette eriti sobivaks piirkondadesse, kus on külmad talved ja hilised kevadkülmad. See on samuti hästi vastupidav ebasoodsatele kliimatingimustele madalikul ja mägistes piirkondades. Lisaks on Fernette väga talvekindel.

Tolmlemine

Fernette on diootiline sort, mis tähendab, et isasõied ja emasõied ei õitse samal puul üheaegselt viljastumise ajal. Hea tolmeldaja Fernette jaoks on Fernor. Soovitav on istutada umbes 3-10 protsenti tolmeldavaid puid Fernor sortidest.

Fernette on samuti hea tolmeldaja teistele sortidele. Sellel on kõrge õietolmu tootlikkus, mistõttu on see suurepärane tolmeldaja näiteks Fernor, Lara või Chandler sortidele.

Bulgaria Walnuts on mitmeaastase kogemusega kreeka pähkli puude istutamise ja kasvatamise valdkonnas. Aitame teid teie plaanide ja eesmärkide saavutamisel, kasutades seda veebipõhist kalkulaatorit. Ärge unustage, et soovitatav on kasutada 3-10% (kogu puude arvust) Fernor sordi õietolmu.

Sisestage allolevasse tabelisse maa suurus hektarites, et arvutada, kui palju puid tuleb istutada.
Arvuta

Saagid

Fernette on varajane ja produktiivne sort (palju suurem kui Franquette). Väetamise tüüp on külgkoormus. See omadus tagab regulaarse ja väga kõrge saagi ning võimaldab puul toota märkimisväärse koguse puuvilju juba 4-5 aastaselt.

 

Aasta pärast istutamist Saak puu kohta (kg)
 1-3  -
4-5
5-7 16-20

Puu saak vanuses 5-7 aastat on keskmiselt umbes 16-20 kg puu kohta ja 2-6 tonni kreeka pähkleid hektari kohta, sõltuvalt istutustihedusest, hooldustasemest ja mullakvaliteedist.

Pähklite kvaliteet

Fernette'i pähklid on kõige ilusamad ja parimad kõikidest pähklisortidest.

Nad on suured, kerakujulised ja väga atraktiivse kujuga. Optimaalsetes tingimustes võivad pähklid olla kuni 36 mm läbimõõduga ja nende keskmine kaal on 11-12 grammi, kui pähklid täidavad hästi koore. Pähkleid on lihtne murda ja neid saab puhtalt koorest eemaldada. Samuti on neid lihtne kuivatada ja ladustada.

Tuumad on märkimisväärselt heleda värvusega, nende valkjasus on 80-85%. Maitseküllane südamik täidab koore hästi, südamik sisaldus on kuni 47%. Koorik on õhukese seinaga ja seda on lihtne avada.

 

Saagikoristuse aeg

Selle suure saagikusega pähklisordi viljad valmivad septembri lõpust oktoobri keskpaigani. Vahetult enne valmimist on viljadel veel paksud rohelised seemned. Viljad ei ole täielikult küpsed enne, kui väliskoor avaneb ja pähkel langeb maha. Tuum on maheda ja magusa maitsega.

Haiguskindlus ja külmakindlus

Fernette on eriti külmakindel pähklisort. Sellel ei ole kohalikule kliimale ega pinnasele erilisi nõudeid. Pähkel on hea vastupidavus siberi katku ja bakterite vastu. Fernette on tervislik pähklisort, mis kasvab soodsates tingimustes.

 

Kõrgus ja kasv

 Keskmine kasv

Kroon

 Tüve maht 17,3 m³

Õitsemine

Hiline õitsemine (25.04 - 05.05). Kasv ja õitsemine algavad hiljem kui Izvor 10 ja Sheynovo sortidel. Sobib piirkondadesse, kus talvel on madalad temperatuurid ja kevadine hiline külm.

Õitsemise tüüp

 Protándroos

Isesõlmitav

 Isesõlmitamine

Tolmlemine

 Fernor, Pedro; suurepärane tolmeldaja Lara, Fernori ja Chandleri jaoks.

Põhi- või külgtolmlemine

 Külgilt tolmeldatud sort, mis annab väga kõrge saagi.

Vili

 Varajane saagikoristus, kõrge tootlikkus (oluliselt kõrgem kui Franquette'il).

Kest

Suur vili (11–12 g), umbes 32–36 mm, sfääriline. Pärast jahedat suve puuduvad õmblused osaliselt 5–10% viljadest.

Koor

 Õrn, õhuke ja kergelt sooneline kest.

Kreeka pähkel

 Jäme südamik, kaal 5–6 g, kergem kui Franquette, südamiku heledus: 80–85%, kergesti kooritav, meeldiva maitsega.

Saagikoristus

 Septembri lõpust (25.–30. september) kuni oktoobri keskpaigani.

Õlisisaldus

 64%

Pähklite protsentuaalne osakaal

 47%

Talvekindlus

 Väga hea külmakindlus talvel.

Külmakindlus

  Kõrge vastupidavus hiliste kevadkülmade suhtes.

Vastupidavus bakteriaalse närbumise ja antraknoosi suhtes

 Tõhus vastupanu antraknoosile, vähem vastuvõtlik baktermädanikule.